Recepty

Kávový likér z aronie

Kávový likér z aronie

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Na Blízkém východě nebo v některých částech Afriky se pila již v 9. století, do Evropy poté přišla na přelomu 16. a 17. století právě od Arabů. Dnes již nemá káva žádné hranice a navíc se konzumuje v mnoha dalších podobách. Jednou z nich je oblíbený kávový likér. Velmi zajímavý je třeba ten ochucený aronií. 

Co je to aronie?

Pod exoticky znějícím názvem se skrývá původně severoamerický jeřabinový keř zvaný též jako temnoplodec nebo černý jeřáb. Na přípravu potravin používali jeho plody již staří Indiáni, a i dnes je aronie co by ingredience poměrně populární. Na škodu není ani vysoký obsah vitaminu C nebo antioxidantů. Typickým produktem z aronie jsou marmelády nebo nápoje.

Kávový likér 

Bylo by překvapením, pokud by v průběhu historie nikoho nenapadlo smíchat kávu s alkoholem. V 17. století se k tomu rozhodli mniši z italských klášterů. Kromě zmíněných dvou ingrediencí do likéru přidávali nejrůznější byliny ve snaze připravit ten nejlepší povzbuzující nápoj. Nápad to nebyl špatný a kávové likéry si vydobyly popularitu. Dnes se pijí v mnoha různých variantách. Jednou z nich je kávový likér z aronie. 

Recept na kávový likér z aronie

Kyselejší chuť aronie je dobře kombinovatelná s hořkou chutí kávy. Právě proto je kávový likér z plodů „temnoplodce“ tak oblíbený. Na jeho přípravu budete potřebovat následující ingredience: 

  • 1,5 kg bobulí aronie
  • 250 ml silné kávy, uvařené a zchladlé
  • 80 gramů cukru
  • 1 citron
  • několik lžic medu
  • 1,5 l konzumního lihu a 2 litry vody

Při přípravě likéru nejprve vařte kuličky aronie ve vodě přibližně hodinu. Hrnec zchlaďte a vodu slijte přes síto do další nádoby. Poté do ní přidejte ostatní ingredience, kromě lihu, a vše dobře promíchejte. Nakonec přilijte zmíněný líh a likér rozlijte do čistých lahví. Před konzumací by měl likér stát ve chladu a tmě cca půl roku. 

About the author