Recepty

Dýňový kompot podle babičky

Dýňový kompot podle babičky


Kompoty z jablek, švestek nebo jiného ovoce známe asi všichni. Ale slyšeli jste někdy o dýňovém kompotu? S oblibou ho dělávaly už naše babičky. Lidé ho buďto milovali anebo nesnášeli, nic mezi tím. Pojďte si s námi vyzkoušet tento kompot, který si určitě zamilujete!

Jakou dýni zvolit?

To je nejspíše první otázka, která vás napadne. Dýní je obrovské množství, a ne všechny jsou na tento kompot vhodné. Nicméně nezoufejte, my vám poradíme, jaký druh dýně zvolit.

Ideální do kompotu je dýně s názvem Hokkaidó, má nasládlou chuť a nemusíte ji loupat, protože její slupka po krátkém vaření změkne. Další vhodnou variantou je máslová dýně. Má máslovou chuť, je sladká a nemá tolik semínek. Dále můžete použít muškátovou dýni, která má příjemné aroma a lahodně nasládlou chuť.

Dýně, kterou naopak nedoporučujeme je ta špagetová. Sice má výbornou chuť, ale po tepelné úpravě se její dužina rozpadá na tenké nudličky neboli „špagety“, což je pro náš kompot nežádoucí.

K čemu se hodí dýňový kompot?

Můžete ho jíst samotný anebo ho podávat jako přílohu k obědu. Skvěle se hodí například k pečenému kuřeti nebo sekané. Můžete ho používat i do sladkých dezertů.

Jak kompot připravovaly naše babičky?

Dýni před zavařením vždy nakládaly do kyselého nálevu z vody a octa nebo kyseliny citronové, aby zkřehla a získala lepší chuť. Takto naloženou dýni nechaly odstát do druhého dne, minimálně 12 hodin. Existují samozřejmě recepty i bez tohoto kroku, ale bez něj nikdy nedocílíte toho nejlepšího výsledku.

Na kompot budete potřebovat:

  • 2,5 kg dýně
  • 700 g cukru
  • octový nálev (na 5 l vody 2 dl octa)
  • 1 l vody
  • několik hřebíčků
  • kousek celé skořice
  • větvičku rozmarýnu a tymiánu

Postup:

Dýni zbavte semínek, a pokud jste zvolili jiný druh než hokkaidó, tak ji i oloupejte. Dýni nakrájejte na menší kostičky. Zalijte octovým nálevem a nechte odstát 12 hodin. Pak nálev sceďte.

Smíchejte 1 litr vody s cukrem a tímto nálevem dýni zalijte. Přidejte koření a vařte přibližně 8 minut, dokud nezačne dýně sklovatět.

Uvařenou dýni bez koření naplňte do připravených čistých sklenic. Zalijte zbylým cukerným nálevem a pevně uzavřete. Pokud chcete dýni skladovat déle, sklenice ještě sterilujte 15 minut při teplotě 85 °C.

About the author