Rady a tipy

Jak uchovat bedly

Jak uchovat bedly

Známe to všichni, poměrně brzy poté, co začnou houbové žně často čelíme problému, jak s velkým množstvím hub naložit. Můžete je samozřejmě sníst všechny najednou, ale některé si můžete uchovat pro pozdější použití mimo jejich sezónu. Dnes se zaměříme na to, jak uchovat na bedly.

Lednice

Bedly vydrží kratší dobu také v lednici. Klobouky bedel při správném skladování vydrží v lednici čerstvé až po dobu 3 dní poté, co si je domů přinesete z lesa.

Základním pravidlem pro uchování bedel v lednici je to, že nepřijdou do styku s vodou. Před uložením do lednice je tedy nijak neomývejte a nevrstvěte je. Raději je vyskládejte v jedné či maximálně ve dvou vrstvách na tác. Tím předejdete zapaření bedel, což by je znehodnotilo.

Sušení

Jedná se o nejjednodušší a nejuniverzálnější způsob konzervace hub, které je vhodné jen pro vybrané druhy. Naštěstí bedle jsou vhodnými houbami na sušení a pokud chcete používat bedle do omáček či polévek, bude tento způsob uchování fungovat perfektně. 

Nakrájejte bedly na přibližně 0,5 cm silné plátky. Plátky bedel rozmístěte na pečicí plech, tak aby se vzájemně nepřekrývaly. Sušte je v troubě na 40-50 °C po dobu 5-8 hodin. Po vysušení uchovávejte ve vzduchotěsných sklenicích.

Mrazení

Bedly lze jako jedny z mála hub lze zamrazit syrové. A takový řízek z bedly uprostřed zimy je opravdová lahůdka. 

Klobouky bedel zamrazte zvlášť, tak aby se vám na sebe nepřilepily, případně je zabalte zvlášť do potravinové fólie. Toto je obzvláště důležité, protože jakmile bedle jednou zamrazíte, vždy je musíte zpracovávat v tomto stavu. 

Zmrazené bedle pak můžete vytahovat v potřebném množství, které ihned obalíte na řízek případně je rovnou opečete přírodně s kmínem. Pokud byste je tepelně upravovali až po rozmrazení, jediné, co by vám z bedel zbylo, je kaše.

About the author